V průběhu těžby vznikne více jak 200 pracovních míst. Se zahájením těžby vznikne až 24 pracovních míst přímo v ložisku. Na místě úpravy a nakládky se bude jednat o trojnásobek, a s další poptávkou využití železniční přepravy okolních těžících firem vznikne postupně dalších 100 pracovních míst. S tím souvisí i rozvoj dalších služeb jako pohostinství či ubytování.
Těžba bude prováděna s ohledem na ochranu vodních zdrojů. To zahrnuje monitorování kvality vody a přijímání opatření ke snížení vlivu těžby. Voda z ložiska bude zachycena a membránově čištěna. Ryby, včetně štik v jezírku Kaolinka, budou vyloveny a přemístěny před zahájením těžby do místními rybáři stanovené nádrže. Po ukončení těžby bude těžební místo rekultivováno a obnoveno. To obnáší zalesňování, obnovu půdy a vytvoření nových ekosystémů pro chráněné živočichy.
Pro odvoz veškerého materiálu ze šamotárny je zamýšleno výhradně vlakové spojení. K tomuto účelu byla vytvořena pracovní skupina s názvem „Železniční doprava a obnova vlečky“, jejíž další jednání proběhlo ve čtvrtek 24.8.2023, za účasti zástupců a starostů města, obou obcí, a také představitelů Správy železnic a ČD Cargo. Cílem je obnova trati a rekonstrukce železniční vlečky.
Všechny dopady na životní prostředí byly posouzeny veškerými potřebnými institucemi a organizacemi a projekt získal závazné souhlasné stanovisko EIA od Ministerstva životního prostředí ČR v srpnu 2023. Město Vidnava, Stará Červená Voda a Velká Kraš budou účastníky projektu těžby a věříme, že nadále i podporující partner projektu. Pro zobrazení celého dokumentu klikněte zde.
Kaoliny – v místě se nacházejí čtyři barevné varianty kaolinu /podle různého obsahu kovů a minerálů/ od bílých, vhodných pro standardní použití např. při výrobě porcelánu a sanitární keramiky až po zelené, žluté a červené mutace, vhodné jako žáruvzdorná ostřiva /pro aplikace u protipožárních výplní a nátěrů/, ale i v metalurgii a výrobě cementu. Vždy bude potřeba materiál nejen natěžit, ale i sortovat, mlít a tzv. obohacovat tak, aby v místě, tj. před odvozem ze šamotárny došlo k zásadnímu zvýšení jeho přidané hodnoty.
Štěrkopísky a žulové detrity – materiály, které se budou mlít a drtit na frakce a prodávat po vagonech jako stavební materiál a kamenivo
Během pětiletého hledání řešení pohybu materiálu z ložiska do místa zpracování bylo vybráno transportní řešení krytým dopravním pásem spolu s městem Vidnava. Výstavba proběhne tunelem a bude kryta valem ze zeminy ze strany města do „šamotárny“ přes říčku Vidnávku. Toto moderní transportní řešení je ekologicky i logisticky nejlepší, ovšem dražší z hlediska investic a provozních nákladů. Na dopravu nákladními vozy se zpracovávají nové studie prašnosti a hlučnosti, ale naším cílem je se dohodnout na pronájmu koridoru s Vidnavou a dopravě auty se vyhnout.
Veškerý pohyb materiálu v šamotárně, tedy od konce dopravníku, úpravu a nakládku na vlakové soupravy vyřešíme v nově postavených objektech – halách. Tím se naprosto eliminuje diskuse o zvýšené prašnosti a hlučnosti a povede to i k řešení kontaminace dešťovou vodou a vyřešíme sezónnost a roční období. Projektování již probíhá v souladu s platným územním plánem v KÚ Velká Kraš.